To symbol otulonych pięknymi borami trzech wież zabytkowych Kościołów, które warto zwiedzić: XVII-wieczny Klasztor w Bysławku, XIX-wieczny Kościół Św. Mikołaja w Lubiewie, XIX-wieczny Kościół Przemienienia Pańskiego w Bysławiu, ponadto w klasztorze w Bysławku i najbliższej okolicy znajdują się piwnice, w których za czasów krzyżackich przechowywano dziczyznę z turów, żubrów, niedźwiedzi i jeleni, tu także możecie zwiedzić jedyne w swoim rodzaju muzeum narzędzi rzemieślniczych.
Lubiewo – obecną świątynię pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowano w latach 1841-1842 w stylu neoromańskim. Dwadzieścia lat później dostawiono do niej wieżę (1861). Do najciekawszych zabytków sakralnych należy zaliczyć neobarokowy ołtarz główny z II połowy XIX w. z barokowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Wojciecha i Stanisława (II połowa XVIII w.) Interesujące są także boczne ołtarze i rokokowo klasycystyczna chrzcielnica z zapieckiem przedstawiającym płaskorzeźbę Chrztu w Jordanie.
Bysław – świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała w latach 1886-1888. Zbudowana została w stylu neogotyckim. Do najciekawszych zabytków należą dzwony z 1636 i 1887 r., granitowa kropielnica z rytym napisem „A.O. 1747 X MP”, rokokowa monstrancja z ok. 1770 r., barokowy pacyfikał z końca XVIII w., a także późnobarokowe feretrony.
Zespół klasztorny w Bysławku - powstał w 1602 r. przez rozbudowę dworu Żalińskich. W barokowo-klasycystycznym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, na uwagę zasługuje kaplica Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, wczesnobarokowy ołtarz w kaplicy ukrzyżowania. Z XVIII w. zachowały się ławy barokowe oraz konfesjonał.
Od 16-tu lat szlakiem trzech wież organizowany jest ogólnopolski, ekologiczny bieg, na dystansie 10 i 15km, który cieszy się dużą popularnością właśnie ze względu na bardzo urozmaiconą pod względem krajobrazowym trasę. Biegowi towarzyszą krótkodystansowe biegi uliczne dzieci i młodzieży.
MARSZRUTA SZLAKU
Powrót do Bysławia – przez plażę/cmentarz na rynek 20,0 km
Zachęcamy do zapoznania się z nietypowym, oryginalnym opisem szlaku, którego dokonał śp. Pan Włodzimierz Dębicki, lokalny społecznik. Niektóre z miejsc opisanych na szlaku zmieniły nazwę lub właścicieli ale pozostawiamy wersję sprzed kilkunastu lat.